Меморіал героям Крут

/Files/images/kruti/02_1.jpg

27 жовтня 2005 біля станції Крути, Чернігівської області, де в січні 1918 року українські січові стрільці, переважно студенти, намагалися зупинити більшовицьку армію, відбулася презентація проекту Меморіалу "Пам’яті Героїв Крут”. У заході взяв участь віце-прем’єр-міністр України з гуманітарних питань В’ячеслав Кириленко, народні депутати і журналісти.
"Солодко і прекрасно вмерти за батьківщину”, - так сказав президент Української Народної Республіки Михайло Грушевський на Аскольдовій могилі у Києві під час похорону студентів.

Проект меморіалу передбачає курган з Колоною червоного кольору, як біля Київського університету, де навчалися більшість студентів. Перед курганом розколота мармурова плита накрита бронзовою, простреленою студентською шинеллю. Поруч, озеро, з криги якого взимку студенти вирізатимуть хрест і фарбуватимуть його в червоний колір. А навкруги триста чорних каменів і триста кущів червоної калини. Про ідею проекту меморіалу розповідає його автор Анатолій Гайдамака:

"Тут появилося якось озеро. Але воно не має символіки. Тому я його перетворив у "озеро-хрест”. Ця битва якраз була на Хрещення, в Хрещенські морози. Тому виникла ідея зробити хрест з води. Потім щоб студенти з цього льоду вирубали цей хрест і фарбували у червоний колір. Уявляєте собі, оце біле поле, засипане снігом, і червоний хрест і червона колона, триста калин з цими каменями на кожну душу загиблого”.

Своїми враженнями від проекту поділився народний депутат України Іван Плющ. Він родом з Борзни, що неподалік Крут:

"Ми стоїмо на святому місці. Враження з одного боку надзвичайно приємні, з іншого боку, якась туга по тому, що пройшло стільки років після цієї трагедії і тут не тільки нічого не зроблено, а намагалися всіляко витравити, витерти, викинути усі документи, які пов’язані із цим героїчним місцем. Я не належу до художників, чи коронованих архітекторів, але мені здається, що запропонований проект відкритий для усіх, хто хоче долучитися. Тому мені було приємно почути від віце-прем’єра В’ячеслава Кириленка, що в першій половині наступного року перша черга меморіалу буде збудована.”

Не лише Івану Плющу було приємно послухати віце-прем’єр міністра України з гуманітарних питань В’ячеслава Кириленка. Адже саме він має найти кошти для втілення проекту в життя:

"Гроші позабюджетні. Це буде допомога меценатів, які сприятимуть будівництву цього комплексу. Ми поділимо це на кілька черг. І в першому півріччі наступного року думаю зможемо здати першу частину: курган, колону, і все, що навколо.

Кошторис потребує уточнення, але це не дуже дешево. Разом з тим і не дуже дорого. Основне завдання показати святість цього місця для українців. Тому якісь розкішні елементи тут не зовсім потрібні”.

А ще В’ячеслав Кириленко зазначив, що Меморіал пам’яті Героїв Крут обов’язково входитиме до туристичних маршрутів Чернігівської області.

Кiлькiсть переглядiв: 225

Коментарi

  • Макс

    2014-12-16 17:15:09

    Фото мемориала Героям Украины на Оболони http://kiev-foto.info/index.php/ru/obolonskij/726-memorial-geroyam-ukrainy...